Podsumowanie wizyty

Podsumowanie

Zakładka „Podsumowanie” służy do zamykania wizyty.

W przypadku niezakończonych wizyt NFZ-owych w POZ, AOS (w tym ASDK), rehabilitacji, stomatologii oraz psychiatrii i leczeniu uzależnień w zakładce „Podsumowanie” wyświetlany jest formularz umożliwiający wskazanie usług sprawozdawanych do NFZ. W POZ jest to lista rozwijana umożliwiająca wybór pojedynczej możliwej do rozliczenia usługi (jeśli w konfiguracji aplikacji została zdefiniowana domyślna usługa, wówczas jest ona automatycznie wybrana z możliwością zmiany; jeżeli w słowniku usług NFZ-owych zdefiniowano dla usług synonimy, wówczas to one wyświetlają się zamiast nazw usług; jeżeli w słowniku usług NFZ-owych oznaczono aby niektóre usługi nie były wyświetlane, wówczas zostaną one pominięte na liście rozwijanej). Ponadto w POZ jeżeli w systemie zostały zarejestrowane wyniki badań diagnostycznych z budżetu powierzonego, wówczas istnieje możliwość zaznaczenia badań omówionych podczas wizyty - tak zaznaczone badania zostaną automatycznie zakodowane jako usługi do sprawozdania do NFZ. Analogicznie wygląda kodowanie zrealizowanych świadczeń i szczepień. Jeżeli w zakładce "Ch. przewlekłe" zostały zarejestrowane choroby przewlekłe pacjenta, wówczas w zakładce "Podsumowanie" w POZ istnieje dodatkowo możliwość zaznaczenia grup dziedzinowych chorób przewlekłych, z którymi była związana dana wizyta pacjenta - rozpoznania dla pierwszej choroby przewlekłej dla każdej z zaznaczonych grup dziedzinowych zostaną automatycznie zakodowane przy usłudze/usługach do sprawozdania do NFZ. W AOS jest to lista rozwijana umożliwiająca wybór pojedynczej możliwej do rozliczenia usługi (system ogranicza listę możliwych do wybrania usług do tych, które pasują do procedur wykonanych przez lekarza), w przypadku ginekologii poprzedzona listą wyboru tygodnia ciąży. W przypadku ASDK istnieje możliwość wskazania także drugiej (dodatkowej) usługi - znieczulenia. Ponadto w AOS wyświetlane są pola umożliwiające wprowadzenie informacji dla lekarza kierującego, która jest wymagana w przypadku usług pierwszorazowych (wypełnienie tych pól skutkuje wyświetleniem przy nazwisku pacjenta po zamknięciu wizyty ikonki kartki papieru na granatowym tle umożliwiającej wydrukowanie informacji dla lekarza kierującego na przewidzianym do tego druku). W rehabilitacji oraz w przypadku psychiatrii i leczenia uzależnień jest to lista możliwych do rozliczenia usług a przy każdej z nich pole zaznaczenia (umożliwiające wskazanie usług do rozliczenia) i lista wyboru procedur (do wskazania procedury właściwej dla danej usługi). W stomatologii jest to lista możliwych do rozliczenia usług a przy każdej z nich pole zaznaczenia (umożliwiające wskazanie usług do rozliczenia) i lista wyboru kodów uzębienia (do wskazania kodu uzębienia właściwego dla danej usługi). Formularz wskazania usług do rozliczenia jest dostępny tylko dla głównego personelu realizującego wizytę / operację.

Dla wszystkich (niezakończonych) wizyt (z wyjątkiem pobytów szpitalnych) wyświetlany jest w zakładce „Podsumowanie” formularz umożliwiający dokonanie wpisu do księgi zabiegów, w którym lekarz wprowadza adnotację o rodzaju wykonanego zabiegu i jego przebiegu (pozostałe dane do księgi zabiegów są wstawiane automatycznie). Formularz ten jest dostępny tylko dla głównego personelu realizującego wizytę / operację.

W przypadku niezakończonych operacji na bloku operacyjnym wyświetlany jest w zakładce „Podsumowanie” formularz umożliwiający dokonanie wpisu do księgi bloku operacyjnego lub sali operacyjnej, w którym lekarz wprowadza adnotację o rodzaju i przebiegu wykonanej operacji / zabiegu, szczegółowy opis operacji / zabiegu, kod ICD-10 rozpoznania przedoperacyjnego i pooperacyjnego, zlecone badania diagnostyczne oraz rodzaj i opis podanego pacjentowi znieczulenia (pozostałe dane do księgi zabiegów są wstawiane automatycznie). Formularz ten jest dostępny tylko dla głównego personelu realizującego wizytę / operację.

W przypadku niezakończonych wizyt w izbie przyjęć, w zakładce „Podsumowanie” widoczny jest formularz dokonywania wpisu księgi odmów przyjęć i porad ambulatoryjnych udzielanych w izbie przyjęć (jeżeli wizyta w izbie przyjęć kończy się odmową przyjęcia do szpitala). Wpis do księgi odmów przyjęć i porad ambulatoryjnych udzielanych w izbie przyjęć wymaga wprowadzenia niektórych danych ręcznie (pozostałe wymagane dane zostaną wstawione automatycznie). W sytuacji odmowy przyjęcia do szpitala, jeżeli przyczyną odmowy jest brak zgody pacjenta na pobyt w szpitalu, należy wydrukować adnotację o braku zgody pacjenta na taki pobyt (klikając na ikonce drukarki przy polu „Brak zgody pacjenta na pobyt w szpitalu”) i dać ją pacjentowi do podpisu – w zależności od tego czy pacjent zgodzi się adnotację podpisać czy nie należy należy fakt ten zaznaczyć wybierając odpowiednią wartość w polu „Brak zgody pacjenta na pobyt w szpitalu” (wydrukowaną adnotację, niezależnie od tego czy została ona podpisana przez pacjenta czy nie, należy zachować do celów kontroli). Formularz ten jest dostępny tylko dla głównego personelu realizującego wizytę / operację.

W przypadku niezakończonych wizyt medycyny pracy innych niż wizyta główna w zakładce „Podsumowanie” widoczny jest formularz dokonywania wpisu do księgi udzielonych konsultacji do celów medycyny pracy, w którym lekarz wprowadza zakres konsultacji.

W przypadku wizyt komercyjnych (z wyjątkiem pobytów szpitalnych) w zakładce „Podsumowanie” dostępny jest także cennik usług, w którym lekarz zaznacza usługi zrealizowane w ramach wizyty oraz odznacza usługi które rejestratorka zaznaczyła przy umawianiu wizyty a które jednak nie zostały wykonane. Cennik jest dostępny tylko dla głównego personelu realizującego wizytę / operację. Przy usługach, dla których zdefiniowano, że ich realizacja wymaga wykorzystania określonych zasobów, pojawiają się pola do wskazania wykorzystanych zasobów. Jeżeli dla usługi określono że danego zasobu należy wykazać od 2 do 3 sztuk, wówczas dwa pola będą otoczone niebieską obwódką jako wymagane do wypełnienia, a jedno szarą jako opcjonalne. Aby wybrać właściwy zasób należy zacząć wpisywać w polu przy danym zasobie jego numer seryjny a następnie wybrać zasób z listy podpowiedzi (można również po ustawieniu kursora w polu wcisnąć na klawiaturze przycisk ze strzałką w dół a wówczas wyświetli się lista podpowiedzi ze wszystkimi dostępnymi zasobami). W zależności od konfiguracji systemu oprócz pola zaznaczenia usługi jako wykonanej może wyświetlać się dodatkowo pole zaznaczenia wykonania jako bezpłatnego – zaznaczenie takiego pola skutkuje zmianą ceny usługi na 0 PLN. Jeżeli usługa zaplanowana do realizacji w ramach wizyty jest (współ)finansowana przez płatnika, wówczas przy takiej usłudze zamiast ceny z cennika poradni wyświetla się jednostkowa kwota dopłaty pacjenta, ponadto przy takiej usłudze nie ma możliwości zaznaczenia pola „Bezpłatnie” ani zmiany krotności.

W dolnej części zakładki znajdują się przyciski „Wstecz”, „Podsumowanie” i „Zakończ wizytę” (ostatnie dwa są widoczne tylko dla głównego personelu realizującego wizytę w przypadku wizyt realizowanych przez więcej niż jedną osobę z personelu). Przycisk „Wstecz” umożliwia przełączenie się do poprzedniej zakładki w karcie wizyty. Przycisk „Podsumowanie” pozwala wyświetlić podgląd podsumowania wizyty i wydrukować je. Podsumowanie zawiera wszystkie informacje wprowadzone przez lekarza w poszczególnych zakładkach okna wizyty. W zależności od konfiguracji systemu strony podsumowania mogą być nienumerowane lub numerowane. Numeracja stron jest automatyczna (numerowanie stron następuje w momencie kliknięcia przycisku „Zakończ wizytę” zaś aktualizacja numeracji każdorazowo w momencie pobierania podsumowania wizyty w formie pliku PDF – czy to przez lekarza podczas drukowania podsumowania, czy to przez rejestrację w zakładce „EDM” w karcie pacjenta, czy to przez pacjenta podczas pobierania historii choroby wizyty w portalu dla pacjentów) i ciągła w obrębie wszystkich wizyt danego pacjenta w danej poradni (kolejne podsumowania wizyt danego pacjenta w danej poradni otrzymują kolejne numery stron tak, żeby dokumentacja medyczna pacjenta miała ciągłą numerację. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że po lekarz usunie coś z już zakończonej wizyty w taki sposób że podsumowanie się skróci (liczba stron podsumowania się zmniejszy), wówczas na końcu podsumowania zostaną dodane puste ale ponumerowane strony aby zachować prawidłową ciągłość numeracji stron dokumentacji medycznej. Jeżeli natomiast zdarzy się sytuacja, że lekarz dopisze coś do już zakończonej wizyty w taki sposób że podsumowanie się wydłuży (liczba stron podsumowania się zwiększy), wówczas dodatkowe strony dostaną numery utworzone jako numer ostatniej strony pierwotnego podsumowania z dodanym po kropce numerem dodatkowej strony (np. jeśli podsumowanie miało trzy strony o numerach 1, 2, 3 a następnie lekarz dopisał coś przy wizycie tak że liczba stron podsumowania wydłużyła się do pięciu, wówczas strony podsumowania otrzymają numery 1, 2, 3, 3.1, 3.2). Także w zależności od konfiguracji systemu w momencie drukowania podsumowania może ono zostać automatycznie podpisane certyfikatem lekarza i zapisane (w formie podpisanego pliku PDF) w odpowiednim katalogu na serwerze.

Przycisk „Zakończ wizytę” zapisuje dane formularzy wypełnionych w zakładce „Podsumowanie” i zmienia status wizyty z umówionej na zrealizowaną (przycisk „Zakończ wizytę” jest dostępny tylko dla głównego personelu realizującego wizytę / operację). Jeżeli wizyta jest płatna z góry i przynajmniej jednej ze zrealizowanych usług w słowniku usług komercyjnych odpowiada badanie diagnostyczne, wówczas w momencie zamykania wizyty generowane jest automatycznie zlecenie na to badanie diagnostyczne (jeżeli wizyta jest płatna z dołu i przynajmniej jednej ze zrealizowanych usług w słowniku usług komercyjnych odpowiada badanie diagnostyczne, wówczas generowanie zlecenia jest odroczone do momentu przyjęcia pełnej kwoty wpłat za wizytę). Po zakończeniu wizyty widok w zakładce „Podsumowanie” zmienia się w ten sposób, że znikają formularze (a więc znika możliwość wprowadzania informacji) i znika przycisk „Zakończ wizytę”. Ponadto, jeżeli na wizycie zostały wystawione e-recepty / e-skierowania a system został skonfigurowany do wysyłania powiadomień o nich do pacjentów, wówczas w momencie zamykania wizyty do pacjenta wysyłane są wiadomości SMS z kodami dostępu do wystawionych e-recept / eskierowań. Jeżeli przy umawianiu na wizytę pacjent został wpisany do harmonogramu przyjęć / kolejki oczekujących (NFZ) wówczas przy zamykaniu wizyty jest on automatycznie skreślany z harmonogramu / kolejki a jeżeli harmonogram / kolejka tego wymaga system automatycznie wysyła do AP-KOLCE komunikat o skreśleniu z kolejki z powodu wykonania świadczenia.

Po zamknięciu okna wizyty ponownie wyświetla się widok umówionych wizyt. Okno wizyty zakończonej (zrealizowanej) można otworzyć ponownie, klikając na przycisk z nazwiskiem pacjenta, jednak w przypadku wizyt zrealizowanych nie ma już możliwości modyfikowania listy zrealizowanych w ramach wizyty usług, a wszystkie zmiany wykonywane w którejkolwiek z zakładek okna wizyty są rejestrowane.