Wizyty

Po wybraniu z menu funkcjonalności „Wizyty” wyświetla się wyszukiwarka wolnych terminów i zaplanowanych wizyt w dniu dzisiejszym we wszystkich poradniach zakładu opieki zdrowotnej, w których istnieją grafiki z terminami oznaczonymi jako widoczne w rejestracji internetowej oraz w których pacjent ma/miał umówione wizyty. W zależności od konfiguracji systemu wyświetlać się mogą albo wszystkie przyszłe wolne terminy albo wolne terminy począwszy od dnia jutrzejszego.

W pierwszej kolejności należy wybrać poradnię i nacisnąć przycisk „Szukaj”. Jeżeli istnieją jakiekolwiek grafiki pracy personelu lub aparatury w danej poradni wówczas na stronie wyświetla się siatka terminarza. Siatka ma kolumny odpowiadające wszystkim pracownikom i aparaturom dla których istnieją grafiki pracy w danej poradni. Wiersze odpowiadają z kolei możliwym godzinom przyjęć (siatka jest ograniczona do godzin pracy poradni a każda godzina podzielona jest na 12 części po 5 minut). Na siatkę naniesione są wszystkie wolne terminy (wyświetlane są tylko terminy począwszy od dnia jutrzejszego, terminy przeszłe i z dnia dzisiejszego są pomijane) i umówione planowe wizyty pacjenta (wszystkie) według schematu

  • wolne terminy przyszłe są wyświetlane na niebiesko
  • umówione wizyty, które mają dopełnione wszystkie formalności są wyświetlane na zielono
  • umówione wizyty, które nie mają dopełnionych wszystkich formalności (brak skierowania, brak ubezpieczenia lub brak informacji o ubezpieczeniu na dzień wizyty, nieuregulowane płatności, konieczność odwołania wizyty z powodu zmiany grafiku pracy lekarza lub aparatury, niewypełnienie niezbędnych dokumentów) są wyświetlane na czerwono
  • jeżeli typ wizyty właściwy dla danego wolnego terminu lub umówionej wizyty ma zdefiniowany kolor wyróżnienia, wówczas w prawym górnym rogu terminu / wizyty pojawia się plamka w tym kolorze.

Po najechaniu kursorem myszy na wolny termin lub umówioną wizytę w dymku (tooltipie) wyświetlają się szczegółowe informacje o danym terminie lub wizycie odpowiednio (szybki podgląd).

 

W formularzu nad siatką znajdują się dodatkowo następujące przyciski nawigacji:

  • <<< - umożliwia wyświetlenie terminarza w dniu o miesiąc wcześniejszym od aktualnie prezentowanego
  • << - umożliwia wyświetlenie terminarza w dniu o tydzień wcześniejszym od aktualnie prezentowanego
  • < - umożliwia wyświetlenie terminarza w dniu poprzednim w stosunku aktualnie prezentowanego
  • „Zmień datę” - umożliwia wyświetlenie dowolnego dnia, który należy wskazać w polu daty przed naciśnięciem przycisku „Zmień datę”
  • „Dziś” - umożliwia wyświetlenie dzisiejszego dnia
  • > - umożliwia wyświetlenie terminarza w dniu następnym w stosunku aktualnie prezentowanego
  • >> - umożliwia wyświetlenie terminarza w dniu o tydzień późniejszym od aktualnie prezentowanego
  • >>> - umożliwia wyświetlenie terminarza w dniu o miesiąc późniejszym od aktualnie prezentowanego

Kliknięcie na którykolwiek z opisanych powyżej przycisków zmienia widok terminarza na właściwy dla dnia do którego prowadzi dany przycisk.

Kliknięcie na wolnym terminie na siatce terminarza otwiera nowe okno w którym widoczny jest przycisk „Zarezerwuj termin”.

 

Po kliknięciu tego przycisku wizyta w tym terminie zostaje zarezerwowana dla pacjenta o czym informuje stosowny komunikat lub pojawia się informacja o braku możliwości rezerwacji terminu (jeśli ktoś inny zarezerwował termin w międzyczasie, jeśli pacjent ma już umówioną inną wizytę w tym czasie, itd.).

 

Po kliknięciu przycisku „Zamknij” okno rezerwacji terminu znika a w siatce terminarza pojawia się zarezerwowana wizyta (o ile rezerwacja była możliwa do zrealizowania).

 

Po kliknięciu na zarezerwowanej wizycie w siatce terminarza pojawia się okno z informacją o stanie wizyty. Jeżeli wizyta została umówiona przez pacjenta za pośrednictwem portalu i ma datę przyszłą, wówczas dostępny jest przycisk „Odwołaj wizytę” umożliwiający odwołanie zaplanowanej wizyty. W przypadku wizyt z opcją wideokonsultacji, póki wizyta nie została oznaczona jako zrealizowana lub niezrealizowana, widoczny jest dodatkowo przycisk „Wideokonsultacja”.

Po kliknięciu przycisku „Wideokonsultacja” w zależności od konfiguracji systemu otworzy się okno chatu z możliwością przełączenia w tryb wideokomunikacji lub okno wideokomunikatora. Jeśli system został skonfigurowany w taki sposób aby otwierało się okno chatu, wówczas na dole okna znajduje się pole do wpisywania wymienianych wiadomości tekstowych (wysłanie wiadomości następuje po kliknięciu przycisku Enter na klawiaturze) oraz pole do przesyłania plików (przesłanie pliku następuje po wskazaniu pliku z dysku; pasek postępu wskazuje postęp przesyłania pliku). Obok pola do wpisywania wymienianych wiadomości tekstowych znajduje się przycisk „VIDEO” umożliwiający przełączenie komunikatora w tryb wideokomunikacji.

 

Jeśli system został skonfigurowany w taki sposób żeby otwierało się okno chatu i kliknięto w nim przycisk „VIDEO” albo jeżeli system został skonfigurowany w taki sposób żeby otwierało się okno wideokomunikatora, wówczas otworzy się okno wideokomunikatora. W jego lewej górnej części wyświetla się imię i nazwisko lekarza oraz obraz z kamery lekarza (jeżeli wskaźnik przy nazwisku lekarza jest czerwony, oznacza to że lekarz jeszcze nie włączył wideokomunikatora, jeśli jest zielony, to znaczy że lekarz nawiązał połączenie), w prawej górnej części wyświetla się imię i nazwisko oraz obraz z kamery własnej pacjenta (tak jak będzie widział go lekarz), w dolnej części znajduje się chat i pole do wpisywania wymienianych wiadomości tekstowych (wysłanie wiadomości następuje po kliknięciu przycisku Enter na klawiaturze) oraz pole do przesyłania plików (przesłanie pliku następuje po wskazaniu pliku z dysku; pasek postępu wskazuje postęp przesyłania pliku). Połączenie pomiędzy pacjentem a lekarzem jest nawiązywane automatycznie po włączeniu wideokomunikatorów przez obie strony. Aby uruchomić komunikację wideo niezbędna jest przeglądarka Firefox 61+, Chrome 67+, Opera 67+ lub Safari 12+.

 

Kliknięcie przycisku „Odwołaj wizytę” zwalnia zarezerwowany termin o czym informuje stosowny komunikat.

Po kliknięciu przycisku „Zamknij” okno wizyty znika a widok siatki terminarza jest aktualizowany (jeśli wizyta została odwołana znika ona z siatki terminarza a w jej miejsce pojawia się wolny termin).

 

W przypadku wizyt zrealizowanych kliknięcie na wizycie w oknie z informacją o stanie wizyty wyświetlany jest także odnośnik umożliwiający podgląd historii choroby (w formie pliku PDF) wprowadzonej przez lekarza podczas wizyty.

 

Oprócz wizyt planowych widocznych na siatce terminarza, pod siatką wyświetla się lista wizyt dodatkowych pacjenta z danego dnia w danej poradni (o ile jakieś były). Przy każdej z wizyt dodatkowych widoczny jest przycisk „Więcej” otwierający okno szczegółów wizyty jak w przypadku wizyt planowych.