Kontakt

W zakładce „Kontakt” znajduje się formularz z danymi adresowymi i kontaktowymi pacjenta. Formularz umożliwia wprowadzenie trzech adresów: (zamieszkania w Polsce, zameldowania, zamieszkania za granicą), trzech danych kontaktowych (numer telefonu stacjonarnego, numer telefonu komórkowego, adres email) oraz dwóch kanałów powiadomień dla pacjenta.

Adres zamieszkania pacjenta jest obowiązkowym do wypełnienia adresem zamieszkania w Polsce. Kod pocztowy może być wpisywany zarówno z kreską jak i bez kreski (wówczas system automatycznie zmieni jego format dodając kreskę między drugą a trzecią cyfrą). Po wpisaniu prawidłowego kodu pocztowego poczta, kraj i województwo są wypełniane automatycznie. Ponadto jeżeli dla danego kodu pocztowego istnieje jedna gmina, wówczas również nazwa gminy i TERYT są wypełniane automatycznie. Ponadto jeżeli dla danego kodu pocztowego i danej miejscowości istnieje jeden TERYT miejscowości, wówczas również on jest wypełniany automatycznie. Ponadto jeżeli dla danego kodu pocztowego, danej miejscowości i danej ulicy istnieje jeden TERYT ulicy, wówczas również on jest wypełniany automatycznie. Przy wpisywaniu nazwy miejscowości wyświetlane są podpowiedzi. Przy wpisywaniu nazwy gminy również wyświetlane są podpowiedzi a przy wybieraniu gminy z listy podpowiedzi TERYT jest wypełniany automatycznie. Przy wpisywaniu nazwy miejscowości w polu „TERYT miejscowości” (pole TERYT musi być wcześniej wypełnione) wyświetla się lista podpowiedzi a po wybraniu pozycji z listy podpowiedzi TERYT miejscowości jest wypełniany automatycznie. Przy wpisywaniu nazwy ulicy w polu „TERYT ulicy” (pole TERYT miejscowości musi być wcześniej wypełnione) wyświetla się lista podpowiedzi a po wybraniu pozycji z listy podpowiedzi TERYT ulicy jest wypełniany automatycznie.

Przy wypełnianiu adresu zameldowania funkcjonują identyczne mechanizmy jak w przypadku adresu zamieszkania. Jeżeli adres zameldowania pacjenta jest taki sam jak adres zamieszkania pacjenta, wówczas w bardzo prosty sposób można skopiować dane z adresu zamieszkania do adresu zameldowania zaznaczając w zakładce „Adres zameldowania” pole „taki sam jak adres zamieszkania”.

Adres zamieszkania za granicą ma znaczenie w przypadku pacjentów ubezpieczonych na podstawie przepisów o koordynacji oraz w przypadku uchodźców. Przy jego wypełnianiu nie są stosowane mechanizmy podpowiedzi ani automatycznych uzupełnień.

Dane kontaktowe to numery telefonów oraz adres e-mail pacjenta wraz z ewentualnymi uwagami dotyczącymi tych danych (np. „telefon matki”). Tu również można zaznaczyć jakimi kanałami pacjent życzy sobie otrzymywać powiadomienia o wizytach (SMS, e-mail), o ile pacjent chce otrzymywać jakiekolwiek powiadomienia. Wypełnienie danych kontaktowych nie jest obowiązkowe, jednak jeśli pacjent życzy sobie otrzymywać powiadomienia przez SMS, wówczas podanie numeru telefonu komórkowego stanie się obowiązkowe i analogicznie jeśli pacjent życzy sobie otrzymywać powiadomienia przez e-mail, wówczas podanie adresu e-mail będzie obowiązkowe, jeśli obydwoma kanałami, wówczas podanie zarówno numeru telefonu jak i adresu e-mail będzie wymagane. Również w danych kontaktowych można zaznaczyć czy pacjent życzy sobie dostępu do rejestracji internetowej (rejestracja internetowa daje pacjentowi możliwość umawiania się samemu na wizyty przez internet). Zaznaczając tę opcję należy jednocześnie wprowadzić adres e-mail pacjenta, który będzie jego loginem do rejestracji internetowej. Po zaznaczeniu opcji „Dostęp do rejestracji internetowej” (jeśli nie była ona zaznaczona) i zapisaniu danych należy skorzystać z przycisku „Wygeneruj nowe hasło dostępu do rejestracji internetowej” aby wygenerować i wysłać pacjentowi na jego adres e-mail hasło dostępu do rejestracji internetowej.

Jeżeli pacjent korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, wówczas należy zaznaczyć pole „Korzysta z IKP”, co będzie wskazówką dla lekarza wystawiającego e-recepty, że nie ma potrzeby drukować pacjentowi papierowych wersji e-recept.

Pod formularzem dostępne są następujące przyciski:

  • Zapisz – zapisanie zmian i pozostanie w zakładce „Kontakt” karty pacjenta
  • Zapisz i wyjdź – zapisanie zmian i powrót do wyszukiwarki pacjentów
  • Anuluj – wycofanie zmian i pozostanie w zakładce „Kontakt” karty pacjenta
  • Wygeneruj nowe hasło dostępu do rejestracji internetowej – wygenerowanie i wysłanie na adres e-mail pacjenta nowego hasła dostępu do rejestracji internetowej
  • Wygeneruj nowy token dostępu do rejestracji internetowej – wygenerowanie i wysłanie na adres e-mail pacjenta nowego tokenu (odnośnika) umożliwiającego tymczasowy dostęp do rejestracji internetowej bez logowania
  • Wiadomości – wysyłanie wiadomości email / SMS do pacjenta oraz podgląd wiadomości wysłanych
  • Powrót do wyszukiwania pacjentów – powrót do wyszukiwarki pacjentów bez zapisywania zmian

Niezależnie od użytego przycisku zapisu przed zapisaniem danych do bazy danych system weryfikuje ich poprawność. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wyświetlany jest komunikat o błędzie wskazujący co należy w formularzu poprawić. W przypadku takiego komunikatu należy poprawić w formularzu dane zgodnie z treścią komunikatu i ponowić próbę zapisu. Prawidłowy zapis kończy się wyświetleniem komunikatu o pomyślnym zakończeniu operacji i wyświetleniem formularza danych kontaktowych pacjenta (w przypadku gdy do zapisania danych użyto przycisku „Zapisz”) lub wyświetleniem komunikatu o pomyślnym zakończeniu operacji i wyświetleniem wyszukiwarki pacjentów (w przypadku gdy do zapisania danych użyto przycisku „Zapisz i wyjdź”).

Aby wysłać wiadomość email / SMS do pacjenta należy kliknąć przycisk „Wiadomości”. Otworzy się wówczas nowe okno z formularzem do wysyłania wiadomości. W formularzu dostępne są pola umożliwiające zredagowanie wiadomości email (jeśli pacjent posiada adres email) oraz wiadomości SMS (jeśli pacjent posiada numer telefonu komórkowego). Po wprowadzeniu treści wiadomości i kliknięciu przycisku „Wyślij” jest ona wysyłana do pacjenta. Pod formularzem wyświetla się zaś lista wszystkich wiadomości wysłanych do pacjenta z tego poziomu.