Skierowania

 

W zakładce „Skierowania” znajduje się formularz dodawania nowego skierowania pacjenta a pod nim lista wszystkich skierowań wystawionych dla pacjenta (o ile jakiekolwiek zostały wystawione) z dostępem do danych każdego z nich po kliknięciu na pasku informacji o skierowaniu.

Aby wprowadzić nowe skierowanie w formularzu dodawania nowego skierowania należy wypełnić co najmniej wszystkie pola z granatową pogrubioną ramką. W polach dat wystawienia i ważności skierowania wartości są wybierane z kalendarzy – po kliknięciu w polu daty pojawia się kalendarz umożliwiający wybranie właściwej daty. W przypadku kodów rozpoznań ICD-10 wyświetlane są podpowiedzi: wpisując kod, fragment nazwy lub skrót do kodu (w nawiasach okrągłych) wyświetla się lista rozpoznań zawierających wpisywany fragment nazwy, kodu lub identyfikowanych wpisanym skrótem – właściwy kod rozpoznania należy wybrać klikając myszą na liście podpowiedzi. Jeżeli lekarz wystawiający skierowanie istnieje w bazie danych zakładu opieki zdrowotnej wówczas pola „typ świadczeniodawcy”, „lekarz kierujący”, „NPWZ lekarza kierującego”, „jednostka lekarza kierującego”, „REGON jednostki lekarza kierującego”, „VII część kodu resortowego jednostki lekarza kierującego” i „VIII część kodu resortowego jednostki lekarza kierującego” można wypełnić automatycznie poprzez kliknięcie przycisku „Wstaw dane lekarza i jednostki z bazy danych” a następnie wyszukanie lekarza wraz z jego jednostką za pomocą wyszukiwarki widocznej w nowo otwartym oknie oraz zatwierdzenie wyboru przyciskiem „Wybierz” przy lekarzu kierującym. Wyszukiwanie lekarzy i jednostek jest możliwe według dowolnej kombinacji następujących kryteriów:

  • Imię – początek imienia lekarza kierującego (wielkość liter nie ma znaczenia)
  • Nazwisko – początek nazwiska lekarza kierującego (wielkość liter nie ma znaczenia)
  • NPWZ – numer prawa wykonywania zawodu lekarza kierującego
  • Nazwa jednostki – fragment nazwy poradni w której pracuje lekarz kierujący (wielkość liter nie ma znaczenia)
  • Adres jednostki – fragment adresu poradni w której pracuje lekarz kierujący (wielkość liter nie ma znaczenia)

 

Po kliknięciu przycisku „Wybierz” okno jest zamykane a dane lekarza i poradni są wstawiane do formularza dodawania skierowania.

Pod formularzem dodawania nowego skierowania dostępne są następujące przyciski:

  • Dodaj – dodanie skierowania i pozostanie w zakładce „Skierowania” karty pacjenta
  • Dodaj i wyjdź – dodanie skierowania i powrót do wyszukiwarki pacjentów
  • Anuluj – usunięcie danych wprowadzonych do formularza (wyczyszczenie formularza) i pozostanie w zakładce „Skierowania” karty pacjenta
  • Powrót do wyszukiwania pacjentów – powrót do wyszukiwarki pacjentów bez dodawania dokumentu

Niezależnie od użytego przycisku dodawania przed dodaniem skierowania do bazy danych system weryfikuje poprawność danych z formularza. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wyświetlany jest komunikat o błędzie wskazujący co należy w formularzu poprawić. W przypadku takiego komunikatu należy poprawić w formularzu dane zgodnie z treścią komunikatu i ponowić próbę dodania skierowania. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego (nieistniejącego) numeru NPWZ lekarza kierującego i/lub nieprawidłowego (nieistniejącego) numeru REGON jednostki lekarza kierującego system ostrzega o tym, ale mimo wszystko umożliwia dodanie takiego skierowania (praktyka pokazuje, że NPWZ i REGON często są trudne do poprawnego odczytania z pieczątki na skierowaniu, ale mimo to skierowanie do systemu musi zostać wprowadzone). Prawidłowe dodanie skierowania do bazy danych kończy się wyświetleniem komunikatu o pomyślnym zakończeniu operacji, wyświetleniem pustego formularza dodawania skierowania a pod nim listy wszystkich skierowania wystawionych dla pacjenta, w tym właśnie dodanego (w przypadku gdy do dodawania skierowania użyto przycisku „Dodaj”) lub wyświetleniem komunikatu o pomyślnym zakończeniu operacji i wyświetleniem wyszukiwarki pacjentów (w przypadku gdy do dodawania skierowania użyto przycisku „Dodaj i wyjdź”).

Poniżej formularza dodawania nowego skierowania wyświetlana jest lista wszystkich skierowań wystawionych dla pacjenta. Dla każdego skierowania widoczny jest pasek informacji z podstawowymi danymi skierowania: rodzajem skierowania, numerem NPWZ lekarza kierującego, numerem REGON jednostki lekarza kierującego, datą wystawienia, datą ważności. Aby zmodyfikować dowolne z tych skierowań należy kliknąć na pasku informacji o wybranym skierowaniu. Po kliknięciu pod paskiem informacji rozwinie się pełny formularz wypełniony danymi skierowania o identycznej strukturze i zasadach wypełniania jak formularz dodawania nowego skierowania. Dodatkowo nad formularzem wyświetla się informacja o statusie danego skierowania. Pod formularzem danych wybranego skierowania znajdują się przyciski:

  • Zapisz – zapisanie zmian i pozostanie w zakładce „Skierowania” karty pacjenta
  • Zapisz i wyjdź – zapisanie zmian i powrót do wyszukiwarki pacjentów
  • Anuluj – wycofanie zmian i pozostanie w zakładce „Skierowania” karty pacjenta
  • Powrót do wyszukiwania pacjentów – powrót do wyszukiwarki pacjentów bez zapisywania zmian

Niezależnie od użytego przycisku zapisu przed zapisaniem zmian w bazie danych system weryfikuje poprawność danych z formularza. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wyświetlany jest komunikat o błędzie wskazujący co należy w formularzu poprawić. W przypadku takiego komunikatu należy poprawić w formularzu dane zgodnie z treścią komunikatu i ponowić próbę zapisu. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego (nieistniejącego) numeru NPWZ lekarza kierującego i/lub nieprawidłowego (nieistniejącego) numeru REGON jednostki lekarza kierującego system ostrzega o tym, ale mimo wszystko umożliwia zapisanie takiego skierowania. Prawidłowy zapis do bazy danych kończy się wyświetleniem komunikatu o pomyślnym zakończeniu operacji, wyświetleniem pustego formularza dodawania skierowania a pod nim listy wszystkich skierowań wystawionych dla pacjenta, w tym właśnie zmodyfikowanego (w przypadku gdy do zapisu użyto przycisku „Zapisz”) lub wyświetleniem komunikatu o pomyślnym zakończeniu operacji i wyświetleniem wyszukiwarki pacjentów (w przypadku gdy do zapisania danych użyto przycisku „Zapisz i wyjdź”).

 

Jeżeli dane skierowanie jest e-skierowaniem (czyli zostało zapisane w karcie na skutek pobrania eskierowania z platformy P1), wówczas przy takim skierowaniu wyświetla się wyraźna informacja, że jest ono e-skierowaniem oraz przycisk „Wyświetl zawartość e-skierowania” umożliwiający podgląd i wydruk papierowego odpowiednika e-skierowania.