Historia zdrowia i choroby

 

W zakładce „Historia” znajduje się formularz umożliwiający wprowadzanie dokumentacji zdarzeń z historii zdrowia i choroby pacjenta w formie załączników. Po wybraniu tej funkcjonalności wyświetla się formularz dodawania informacji do historii zdrowia i choroby pacjenta oraz lista informacji już wprowadzonych do historii zdrowia i choroby pacjenta wraz z filtrem umożliwiającym zawężanie zawartości tej listy do pozycji spełniających kryteria określone w filtrze.

Aby dodać nową informację do historii zdrowia i choroby pacjenta należy w formularzu widocznym w górnej części zakładki wybrać rodzaj informacji, wypełnić niezbędne dla danego rodzaju informacji dane (po wybraniu rodzaju informacji formularz zmienia się na właściwy dla danego rodzaju informacji), oraz wybrać załączniki. Domyślnie w formularzu wyświetla się jedno pole umożliwiające wybranie jednego załącznika. Jeśli istnieje potrzeba wybrania większej ilości załączników, wówczas należy skorzystać z przycisku „Więcej” - każde jego kliknięcie skutkuje wyświetleniem kolejnego pola umożliwiającego wybranie kolejnego załącznika (pola pozostawione puste zostaną zignorowane przy zapisie). W przypadku badań cytologicznych należy dodatkowo wskazać przez kogo dane badanie zostało zlecone – badania cytologiczne ze wskazaną osobą zlecającą są automatycznie wyświetlane lekarzom ginekologom w gabinecie lekarskim. Po wypełnieniu formularza należy zapisać dane klikając przycisk „Dodaj”. Dodana informacja pojawi się na liście w dolnej części zakładki.

Na liście informacji wprowadzonych do historii zdrowia i choroby pacjenta domyślnie wyświetlają się wszystkie wprowadzone informacje wraz z odnośnikami do załączników umożliwiającymi ich pobranie i obejrzenie. Aby możliwe było obejrzenie załącznika, na komputerze użytkownika musi być zainstalowane oprogramowanie obsługujące format w jakim został zapisany załącznik np. dla większości formatów obrazów (w tym DICOM) może to być przeglądarka IrfanView z pakietem IrfanViewPlugins. Zakres danych wyświetlanych na wspomnianej liście można ograniczyć do informacji konkretnego rodzaju z konkretnego okresu korzystając z filtra widocznego nad tą listą. Również kolejność wyświetlania danych na tej liście można zmienić korzystając z tego samego filtra. Aby ograniczyć zakres danych wyświetlanych na liście i / lub zmienić kolejność ich wyświetlania należy wprowadzić pożądane kryteria w filtrze i kliknąć przycisk ze znakiem „➤”.

Na liście informacji wprowadzonych do historii zdrowia i choroby pacjenta przy każdym opisie, komentarzu i kodzie ICD-9 widoczna jest ikonka ołówka, która pozwala edytować dany element - po jej kliknięciu pojawia się monit z prośbą o podanie nowej wartości. Ponadto przy każdym wpisie wyświetla się przycisk „Usuń” umożliwiający usunięcie informacji wprowadzonej do karty pacjenta omyłkowo.