Zlecenia

 

Zakładka „Zlecenia” pozwala na zarządzanie zleceniami badań diagnostycznych obsługiwanymi przez zewnętrzny punkt pobrań. Po wybraniu tej zakładki wyświetla się lista zleceń wystawionych przez lekarzy na wizytach i przez rejestrację bezpośrednio w karcie pacjenta. Nazwy badań, które z jakichś przyczyn nie zostały zrealizowane, są wyświetlane jako przekreślone. Przy każdym zleceniu wyświetla się należność (jeżeli do zlecenia został przypisany cennik), zwrot "bezpłatne" (jeżeli zlecenie jest realizowane bezpłatnie) lub zwrot „nie przypisano cennika” (w przypadku zleceń wystawionych przez lekarzy, do których nie przypisano jeszcze cennika). Należność może wyświetlać się w kolorze zielonym (jeśli zlecenie zostało opłacone lub gdy należność jest zerowa) lub czerwonym (jeśli zlecenie nie zostało jeszcze opłacone). Przy każdym zleceniu wyświetla się także jego informacja czy zlecenie zostało zatwierdzone czy nie. Póki zlecenie jest niezatwierdzone można je edytować (przypisać cennik, wskazać dane lekarza kierującego, dokonać zatwierdzenia), klikając przy nim przycisk „Edytuj”. Gdy zlecenie jest zatwierdzone ale nieopłacone widnieje przy nim przycisk „Płatności” otwierający w nowym oknie system płatności umożliwiając tym samym przyjęcie opłaty. Dodatkowo przy każdym zleceniu widoczny jest przycisk „Drukuj” umożliwiający wydrukowanie zlecenia. Jeżeli zlecenie zostało zaakceptowane i wystawiono dla niego dokument finansowy (lub gdy zlecenie jest bezpłatne), wówczas przy zleceniu pojawia się przycisk "Niezrealizowane" umożliwiający wskazanie badań, które zostały zlecone ale nie zostały zrealizowane. (Oznaczenie badań jako niezrealizowanych, o ile nie są bezpłatne, pociąga za sobą konieczność wystawienia dokumentu finansowego korygującego, a to można zrobić tylko jeśli dokument pierwotny został wystawiony, stąd przycisk "Niezrealizowane" jest widoczny tylko jeśli dla zlecenie wystawiono już dokument pierwotny a nie wystawiono jeszcze dokumentu korygującego lub zlecenie było bezpłatne.) Dla użytkowników posiadających stosowne uprawnienia, przy zleceniach zaakceptowanych, innych niż bezpłatne, widoczny jest czerwony przycisk "Pomyłki" umożliwiający korygowanie pomyłek w rozliczeniach za zlecenia. Pod listą zleceń widoczny jest przycisk „Dodaj zlecenie” umożliwiający dodanie nowego zlecenia.

Aby dodać nowe zlecenie należy kliknąć przycisk „Dodaj zlecenie”. Wyświetli się wówczas formularz wyboru cennika i listy badań. W zależności od statusu pacjenta, domyślnie wybrany jest właściwy dla niego cennik zgodnie z konfiguracją wprowadzoną w ramach funkcjonalności „Konfiguracja” w menu „Administracja”. Przy badaniach wyświetlają się badania i ceny z wybranego cennika. W przypadku długiej listy badań można skorzystać z pola „Wyszukaj...” w celu odszukania właściwego badania – w trakcie wpisywania frazy w polu wyszukiwania lista badań jest ograniczana do tych, które zawierają w nazwie wpisaną frazę.

Istnieje także możliwość (współ)finansowania badań przez płatnika. W takiej sytuacji należy wskazać cennik płatnika, a wówczas formularz cennika zmieni wygląd – pojawią się w nim dodatkowe pola:

  • rozlicz według cennika poradni - jeżeli dane badanie nie występuje w cenniku płatnika, wówczas będzie rozliczane według cennika poradni, jeżeli występuje w cenniku płatnika, wówczas będzie rozliczane według cennika płatnika, jeżeli zaś pojawi się sytuacja, że badanie ma być rozliczane według cennika poradni mimo że występuje w cenniku płatnika, wówczas przy takim badaniu należy zaznaczyć pole "rozlicz według cennika poradni"
  • cena płatnika - cena danego badania zdefiniowana w cenniku płatnika (widoczna tylko przy tych badaniach, które są zdefiniowane w cenniku płatnika i mają w cenniku płatnika tę samą stawkę VAT co w cenniku poradni)
  • dopłata pacjenta – kwota jaką musi dopłacić pacjent (płatnik może nie pokrywać kosztów w 100%); zaznaczenie badania, które jest zdefiniowana w cenniku płatnika powoduje, że system domyślnie wpisuje wartość dopłaty pacjenta równą zero (wartość tę można zmienić ręcznie; jeżeli zaznaczone badanie jest zdefiniowane w cenniku płatnika, to pole dopłaty pacjenta nie może być puste – wartość może być zerowa ale nie może być pusta)
  • zniżka pacjenta – pole informacyjne gdzie można wpisać jaka zniżka przysługuje pacjentowi na dane badanie u danego płatnika
  • kod zlecenia – pole umożliwiające wpisanie kodu zlecenia nadanego przez płatnika; pole jest opcjonalne ale jeśli płatnik podaje kod zlecenia to należy go wpisać w związku z tym, że płatnik będzie wymagał tego kodu w rozliczeniu; jeśli z cennika wybrano kilka badań a kod zlecenia jest jeden to należy ten sam kod wpisać przy każdym wybranym badaniu

Możliwe jest też wystawienie zlecenia realizowanego bezpłatnie. Aby wystawić takie zlecenie należy wybrać cennik (jako źródło usług dla zlecenia) i zaznaczyć opcję "realizacja bezpłatna" a wówczas znikną pola z cenami przy badaniach.

Aby wystawić zlecenie należy po wskazaniu cennika i badań zaznaczyć odpowiednią opcję w polu „Zatwierdzanie” i kliknąć przycisk „Zapisz”. Jeżeli zostanie wybrana opcja „nie zatwierdzone”, wówczas zlecenia nie będzie można zrealizować ale nadal będzie można je edytować. Jeżeli zostanie wybrana opcja „zatwierdzone”, wówczas zlecenia nie będzie można już edytować ale będzie można je zrealizować (przyjąć płatność).

W przypadku zlecenia wystawionego przez lekarza, przy którym widnieje informacja „nie przypisano cennika”, należy kliknąć przycisk „Edytuj”. Wyświetli się wówczas formularz identyczny jak w przypadku dodawania nowego zlecenia, z tym że zaznaczone w nim będą badania zlecone przez lekarza (o ile istnieją w cenniku – jeśli nie istnieją wyświetla się stosowny komunikat na czerwono).

Po weryfikacji danych należy je zapisać wybierając opcję w polu „Zatwierdzanie” i klikając przycisk „Zapisz”.

Jeżeli lista badań możliwych do zlecenia zawiera dużo pozycji, wówczas przy dodawaniu / edycji zlecenia na pierwszy rzut oka nie widać, które z badań zostały zaznaczone. Aby uzyskać szybki podgląd zaznaczonych badań należy zaznaczyć pole „pokaż tylko zaznaczone badania” - system ukryje wówczas wszystkie niezaznaczone badania.

Aby przyjąć płatność za zlecenie należy kliknąć przycisk „Płatności” przy danym zleceniu a następnie przejść do sekcji „Płatności za badania diagnostyczne (zewnętrzny punkt pobrań)” i odnotować przyjęcie płatności zgodnie z opisem modułu płatności w zakładce „Płatności” w karcie pacjenta.

Jeżeli zlecenie zostało zatwierdzone (przekazane do realizacji) i niektóre (lub nawet wszystkie) badania ze zlecenia nie mogły być zrealizowane, wówczas należy kliknąć przycisk "Niezrealizowane" przy takim zleceniu. Wyświetli się wtedy formularz z listą badań w zleceniu. W formularzu należy zaznaczyć badania, które nie zostały zrealizowane i zapisać formularz. W takiej sytuacji w zakładce "Płatności" w karcie pacjenta w sekcji „Płatności za badania diagnostyczne (zewnętrzny punkt pobrań)” pojawi się nadpłata z opcją wystawienia dokumentu finansowego korygującego, z tytułu którego należy dokonać zwrotu nadpłaty pacjentowi.

Jeżeli zdarzy się sytuacja, że w zleceniu za badania dojdzie do pomyłki związanej z rozliczeniem, wówczas należy skorzystać z przycisku "Pomyłki". Należy przy tym mieć na uwadze, że korygowanie pomyłek niejednokrotnie wiąże się z modyfikowaniem wystawionych dokumentów finansowych i posiada szereg ograniczeń.

Na początku należy wybrać kategorię pomyłki do skorygowania.

Pierwszą kategorią jest zmiana cennika i / lub badania / badań przy zleceniu. Po wybraniu tej kategorii wyświetla się lista możliwych do wybrania cenników z domyślnie wybranym tym cennikiem, który jest przypisany do danego zlecenia (jeżeli korekta pomyłki dotyczy zmiany badania / badań w obrębie cennika przypisanego do zlecenia, wówczas cennika nie należy zmieniać) Dla każdego badań z cennika źródłowego automatycznie wskazywane jest to samo badanie z cennika docelowego, o ile istnieje ono w cenniku docelowym - w przeciwnym przypadku to użytkownik musi wskazać na jakie badanie z cennika docelowego system ma zamienić dane badanie źródłowe. Przy zmianie cennika / badania można pozostawić ceny badań takie jakie zostały zapisane przy zleceniu w momencie jego tworzenia lub można zmienić ceny badań na aktualnie obowiązujące w cenniku docelowym, przy czym tryb postępowania należy określić niezależnie dla każdego badania. Zmiana cennika / badania jest możliwa dla każdego zatwierdzonego zlecenia płatnego, w sytuacji gdy nie następuje zmiana cen żadnego z badania oraz dla następujących przypadków zleceń gdy następuje zmiana choćby jednej z z cen: przy zleceniu nie może istnieć dokument finansowy korygujący, każdy dokument finansowy przy zleceniu musi być albo nieopłacony albo opłacony w pełni w ramach jednej transakcji, przy zmianie cennika / badania nie może następować zmiana stawki VAT. Przy wykonywaniu operacji zmiany cennika / badania, zmiana cen dotknie dokument finansowy wystawiony za zlecenie i wpłatę zarejestrowaną za zlecenie jeśli takowe istnieją (nazwy i ceny badań zostaną zmienione na dokumencie finansowym a wpłata zostanie skorygowana stosownie do należności za badania)!

Druga kategoria pomyłki to dodanie do zleceniabadania, którego użytkownik rejestracji lub lekarz zapomniał dodać tworząc zlecenie. Po wybraniu tej kategorii wyświetla się formularz dodawania badania. Występuje on w dwóch wariantach: pierwszy - z podstawowymi danymi badania w przypadku gdy zlecenie nie jest (współ)finansowane przez płatnika lub gdy zlecenie jest (współ)finansowane przez płatnika ale dodawane badanie nie istnieje w cenniku płatnika, drugi - z możliwością wskazania, że dodawane badanie ma być (współ)finansowane przez płatnika i możliwością wprowadzenia danych specyficznych dla rozliczeń z płatnikiem. Operacja dodawania badania dotknie dokument finansowy wystawiony za zlecenie i wpłatę zarejestrowaną za zlecenie jeśli takowe istnieją (badanie zostanie dopisane do dokumentu finansowego a wpłata zostanie powiększona o należność za to badanie)! Operacja dodania badania jest możliwa tylko dla następujących przypadków zleceń: brak dokumentów finansowych korygujących przy zleceniu, każdy dokument finansowy pierwotny przy zleceniu nieopłacony lub w pełni opłacony w ramach jednej transakcji.

Trzecia kategoria pomyłki to usunięcie ze zlecenia badania, które zostało dodane przez pomyłkę. Po wybraniu tej kategorii wyświetla się formularz usuwania badania. Operacja usuwania badania dotknie dokument finansowy wystawiony za zlecenie i wpłatę zarejestrowaną za zlecenie jeśli takowe istnieją (badanie zostanie usunięte z dokumentu finansowego a wpłata zostanie pomniejszona o należność za tę badanie, w szczególności jeśli usuwane badanie jest jedynym badaniem na dokumencie finansowym, wówczas wraz z badaniem zostaną usunięte wpłata jak i dokument finansowy)! Wskazówka: jeżeli zamierzamy usunąć ze zlecenia jedyne badanie dla którego wystawiono dokument finansowy a następnie dodać inne badanie to należy w pierwszej kolejności dodać nowe badanie a dopiero potem usunąć to, które miała zostać usunięte (gdyby zastosować kolejność z usunięciem a potem dodaniem, wówczas przy usuwaniu badania usunięty zostałby również dokument finansowy, a przy dodawaniu nowego badania nie zostałby on odtworzony). Operacja usunięcia badania jest możliwa tylko dla następujących przypadków zleceń: brak dokumentów finansowych korygujących przy zleceniu, każdy dokument finansowy pierwotny przy zleceniu nieopłacony lub w pełni opłacony w ramach jednej transakcji lub opłacony w ramach dowolnej ilości transakcji w przypadku gdy wraz z usunięciem badania następuje usunięcie wpłat i dokumentu.

Czwarta kategoria pomyłki to usunięcie omyłkowo zarejestrowanej wpłaty za zlecenie z możliwością usunięcia także dokumentu finansowego. Nie da się usunąć dokumentu finansowego bez usuwania wpłat dokonanych z jego tytułu. Nie da się usunąć nadpłaty bez usuwania dokumentu finansowego, ponieważ w systemie płatności obowiązuje reguła, że nie mogą istnieć dokumenty finansowe z kwotą ujemną (nadpłatą), dla których nie dokonano zwrotu tejże kwoty. Wskazówka: ponieważ opisanych wcześniej kategorii pomyłek nie da się skorygować gdy przy zleceniu istnieje dokument finansowy korygujący, można skorzystać z niniejszej funkcjonalności w celu usunięcia opłaty z tytułu dokumentu finansowego korygującego wraz z tym dokumentem w celu skorygowania pomyłek z pozostałych kategorii.

Piąta kategoria pomyłki to przekształcenie zlecenia płatnego w bezpłatne lub na odwrót, jeśli omyłkowo zlecenie zostało utworzone niezgodnie z zamierzeniem. W sytuacji przekształcania zlecenia płatnego w realizowane bezpłatnie, wszystkie dokumenty finansowe odnoszące się do zlecenia, jeśli istnieją, zostaną usunięte.

Szósta kategoria pomyłki to dołączenie cennika płatnika do zlecenia, jeśli omyłkowo nie dołączono go przy tworzeniu zlecenia lub odłączenie cennika płatnika od zlecenia, jeśli omyłkowo został dołączony przy tworzeniu zlecenia. Obie te czynności są możliwe do wykonania jedynie w sytuacji, gdy dla zlecenia nie wystawiono jeszcze żadnego dokumentu finansowego.